info@krüoteraapia.ee
+372 552 5338
E-R: 9-17
info@krüoteraapia.ee
+372 552 5338
E-R: 9-17

Millised on krüoteraapia eelised?

Ott.krüoteraapiaKrüoteraapia ehk külmateraapia võib tunduda kummaline tee parema tervise juurde. Kuid trend, mis kulgeb selle nime all, on muutumas üha populaarsemaks.

Inimesed, sealhulgas ka “Iceman” Wim Hof isiklikult, väidavad, et äärmuslik külm võib parandada vaimset ja füüsilist tervist ning isegi pikendada eluiga.

Krüoteraapia uurimine on sama uus kui ravi suundumus. Arstid ei mõista täielikult protsessi kõiki võimalikke eeliseid ja riske.

Käesolevas artiklis vaatleme mõningaid võimalikke eeliseid, mida inimesed saavad selle kindla teraapia kasutades. Samuti vaatleme muid huvitavaid fakte, mida inimene võiks teada enne teraapia proovimist.

Kiired faktid krüoteraapia kohta:

  • See on mis tahes ravi, mis hõlmab külmumis- või külmumis lähedase temperatuuri kasutamist.
  • Kuna see teraapia on alles uus, ei ole kõiki võimalikke eeliseid veel tõestatud.
  • Samuti võib see olla alternatiivne ravi ja ennetus paljude haiguste korral.
  • Selle kasutamine algselt võib olla natukene ebameeldiv, eriti inimestele, kes ei ole harjunud külmaga.
  • Krüoteraapia tulemusel suureneb märkimisväärselt kudede verevarustus.

 

Ohutus ja mida oodata

KrüokabiinKõige populaarsem krüoteraapia vorm hõlmab seismist krüokabiinis 3–5 minutit.

Mõned inimesed läbivad krüoteraapia näohoolduse, mis suunab külma ainult näole. Teised inimesed kasutavad krüokabiini konkreetsetes piirkondades, näiteks valuliku liigese peal.

Enamik inimesi kasutab terminit “krüoteraapia” kogu keha krüoteraapia kohta.

Ka arstid kasutavad krüokabiini, näiteks tüügaste või vähirakkude külmutamiseks, kasutades väga külmasid temperatuure.

Krüokabiin võib olla esimesel protseduuril kergelt ebameeldiv, kuid iga protseduuriga harjub keha aina rohkem külma temperatuuriga, ning sellest tundest saab nauding.

Rasedad naised, lapsed ja südamehaigustega inimesed ei tohiks seda teraapiat proovida.

Krüokabiini kasutamine rohkem kui ettenähtud ajavahemikus, võib muutuda ohtlikuks.

Inimene ei tohi sessiooni ajal magada, ning enne igat seansi tuleks tagada, et see ei oleks pikem kui soovitatud ajakava.

 

Kasulikkus

Teadusuuringud võivad õõnestada krüoteraapia teisi väidetavaid eeliseid. Siiski näitavad esialgsed uuringud, et krüokabiini kasutamine võib pakkuda järgmisi eeliseid:

1. Valu leevendamine ja lihaste paranemine

Krüoteraapia aitab leevendada lihasvalu, liigesevalu, liigeste motoorika- ja lihashäireid, näiteks artriiti. Samuti soodustab sportlike vigastuste kiiremat paranemist.

Arstid on juba ammu soovitanud kasutada jääkotte vigastatud ja valuliste lihaste peal. See suurendab vereringet pärast jääkoti eemaldamist, soodustades paranemist ja valu leevendamist.

2000. aastal avaldatud uuringus leiti, et krüoteraapia pakub ajutist leevendust reumatoidartriidi valu vastu. Uuringus leiti, et jää kottidega krüoteraapia vähendab intensiivse spordi kasutamise kahjulikku mõju. Inimesed, kes kasutasid krüokabiini, teatasid ka valu vähenemisest.

Teine 2017. aasta uuring toetab ka krüokabiini kasutamise eeliseid lihasvalu leevendamiseks ja paranemise kiirendamiseks.

2. Kaalulangus

Krüoteraapia üksi ei põhjusta kaalulangust, kuid see toetab seda protsessi. Teoreetiliselt sunnib külm keha tööd tegema, et sooja saada.

Krüokabiini kasutus kiirendab ainevahetust, karastab ja tugevdab organismi mis aitab ennetada külmetushaigusi.,

  1. aasta uuring ei leidnud olulist muutust kehakompositsioonis pärast 10 sessiooni.

Kuna krüoteraapia aitab kaasa lihasvalu vähenemisele, (väheneb laktoosisisaldus veres) taastub sportlane kiiremini ja mis omakorda parandab märkimisväärselt sooritusvõimet.

3. Vähenenud põletik

Krüokabiini kasutamine vähendab põletikke ja turseid. Ravimatu põletiku puhul on tulemuseks krooniline haigus, mis on soodustab ka ,muude haiguste teket, nagu vähk, diabeet, depressioon, dementsus ja artriit.

Seega võib põletiku vähendamine parandada üldist tervist ja samal ajal vähendada paljude krooniliste tervisehäirete ohtu.

4. Dementsuse ennetamine

Kui krüoteraapia vähendab põletikku, võib see vähendada dementsuse tekkimise riski.

2012. aasta uuringus tuuakse välja võimalus, et krüoteraapia suudab vähendada dementsust, kerget kognitiivset kahjustust ja teiste vanusega seotud põletikku ja oksüdatiivset stressi.

5. Vähktõve ennetamine ja ravi

Kogu keha krüoteraapia võib vähendada põletikku, on võimalik, et see vähendab ka vähi tekkimise riski.

Siiani ei ole tõendeid, et krüokabiin võib ravida vähki pärast haiguse arenemist. Kuid meditsiiniline krüoteraapia on teatud vähivormide väljakujunenud ravi.

Arst võib kasutada krüokabiini vähirakkude külmutamiseks nahal või emakakaelal ja samuti ka teistsuguste vähkide eemaldamiseks.

6. Ärevuse ja depressiooni vähendamine

Uuringutulemused, mille kohaselt krüokabiin vähendab põletikku, viitab sellele, et see võib ravida ka põletikuga seotud vaimse tervise seisundeid. Seda väidet toetavad ka mõned esialgsed uuringud krüoteraapia ja vaimse tervise kohta.

2008. aasta uuring näitas, et kolmandik depressiooni või ärevuse all kannatavatel inimestel vähendesid sümptomeid vähemalt 50% võrra. See oli palju suurem vähenemine kui inimestel, kes ei läbinud krüoteraapiat.

7. Ekseemi sümptomite parandamine

Krooniline põletikuline nahahaigus, mida nimetatakse ekseemiks, võib põhjustada intensiivset sügelevat kuiva naha plekki.

2008. aastal viidi läbi uuring ekseemiga inimeste kohta, kus osalejad lõpetasid ekseemi ravimite kasutamise. Seejärel proovisid nad krüokabiini. Paljud neist nägid ekseemide sümptomite paranemist.

8. Migreeni peavalude ravimine

Suunatud krüoteraapia, mis keskendub kaelale, võib aidata vältida migreeni peavalu.

2013. aasta uuringus rakendasid teadlased migreeni põdevate inimeste kaelale krüoteraapiat. Ravi leevendas, kuid ei kõrvaldanud nende valu.

Kokkuvõtteks

Tõendid näitavad, et krüoteraapia aitab kaasa mitmesuguste probleemide lahendamisele, sealhulgas naha vananemise aeglustamine või peatamine, rasva kadu toetamine, krooniliste haiguste ennetamine ja teised.

Broneeri aeg krüoteraapiasse siit.