?>

Millised on krüoteraapia eelised?

Ott.krüoteraapia

Krüoteraapia ehk külmateraapia võib esmapilgul tunduda kummaline tee parema tervise juurde. Kuid selle nime all kulgev trend on muutumas üha populaarsemaks.

Soovid seda ise proovida? Broneeri aeg www.recoveryclinic.ee.

Karastamisega tegelevad inimesed, nende hulgas ka “jäämees” Wim Hof (tutvu tema raamatuga) isiklikult, väidavad, et äärmuslik külm võib parandada vaimset ja füüsilist tervist ning isegi pikendada eluiga.

Krüoteraapia kui ravi uurimine on veel küllaltki uus. Arstid ei mõista täielikult selle protsessi kõiki võimalikke eeliseid ja riske.

Selles artiklis vaatleme mõningaid külmateraapia eeliseid ja muid huvitavaid fakte, mida võiks enne teraapia proovimist teada.

 

Krüoteraapia faktid:

  • Tegemist on mis tahes raviga, mis hõlmab külmumis- või külmumislähedase temperatuuri kasutamist.
  • Kuna teraapia on alles uus, ei ole kõiki võimalikke eeliseid veel tõestatud.
  • Siiski võib see olla alternatiivne ravi ja ennetus paljude haiguste korral.
  • Külmaravi võib alguses olla natukene ebameeldiv, eriti inimestele, kes ei ole külmaga harjunud.
  • Krüoteraapia aitab märkimisväärselt tõhustada kudede verevarustust.

Ohutus. Mida protseduurilt oodata?

Krüokabiin

Kõige tavapärasem krüoteraapia seanss tähendab seismist krüokabiinis 3–5 minutit.

Võimalik on läbida ka krüoteraapia näohooldus, mis suunab külma ainult näole. Lisaks kasutatakse külmaravi konkreetsetes piirkondades, näiteks valulikul liigesel.

Enamik inimestest kasutab terminit “krüoteraapia” kogu keha krüoteraapia kohta.

Arstidki kasutavad krüokabiini, näiteks tüügaste või vähirakkude külmutamiseks väga külmadel temperatuuridel.

Külmakabiini minek võib olla esimesel protseduuril kergelt ebameeldiv, kuid igal seansil harjub keha külmaga aina rohkem ning sellest tundest saab nauding.

Rasedatele, lastele ja südamehaigustega inimestele ei ole see teraapia soovitatav.

 

Krüokabiini kasutamine ettenähtud ajavahemikust kauem võib olla ohtlik.

Inimene ei tohi sessiooni ajal magada ning enne igat seanssi tuleks tagada, et see ei oleks soovitatud ajakavast pikem.

Inimene ei tohi sessiooni ajal magada, ning enne igat seansi tuleks tagada, et see ei oleks pikem kui soovitatud ajakava.

 

Kasulikkus

Teadusuuringud ei ole kõigi võimalike krüoteraapia eeliste uurimiseni veel jõudnud. Siiski on esialgsed uuringud näidanud, et krüokabiini kasutamine võib pakkuda lahendusi järgmistele terviseprobleemidele:

1. Valu leevendamine ja lihaste paranemine

Krüoteraapia aitab leevendada lihasvalu, liigesevalu, liigeste motoorika- ja lihashäireid, näiteks artriiti. Samuti soodustab külmaravi sportlike vigastuste kiiremat paranemist.

Arstid on ajast aega soovitanud vigastatud ja valulikel lihastel kasutada jääkotte. Miks? Pärast jääkoti eemaldamist kiireneb vereringe, mis soodustab paranemist ja valu leevenemist.

2000. aastal avaldatud uuringus leiti, et krüoteraapia pakub ajutist leevendust reumatoidartriidi valu vastu. Uuringus leiti, et jääkottidega krüoteraapia vähendab intensiivse spordi kahjulikku mõju. Krüokabiini kasutanud inimesed teatasid ka valu vähenemisest.

Teine uuring (2017. aastal) toetas samuti teadmist, et krüokabiini kasutamine aitab leevendada lihasvalu ja kiirendada paranemist.

2. Kaalulanguse soodustamine

Krüoteraapia iseenesest ei põhjusta kaalulangust, kuid toetab selle protsessi toimumist.

Nimelt sunnib külm keha tööd tegema, et sooja saada.

Krüokabiini kasutus kiirendab ainevahetust, karastab ja tugevdab organismi, mistõttu on lihtsam ennetada külmetushaigusi.

Kuna krüoteraapia aitab kaasa lihasvalu vähenemisele ja väheneb laktoosi sisaldus veres, taastub sportlane kiiremini, mis omakorda parandab märkimisväärselt sooritusvõimet.

3. Põletiku alandamine

Krüokabiini kasutamine alandab põletikke ja turseid. Ravimatu põletiku puhul on tulemuseks krooniline haigus, mis soodustab ka muude haiguste teket nagu kasvajad, diabeet, depressioon, dementsus ja artriit.

Seega võib põletiku vähendamine parandada üldist tervist ja samal ajal kahandada paljude krooniliste tervisehäirete tekkimise riske.

4. Dementsuse ennetamine

Kuna krüoteraapia alandab põletikku, võib see vähendada dementsuse tekkimise riski.

2012. aasta uuringus on toodud välja võimalus, et krüoteraapia suudab vähendada dementsust, kerget kognitiivset kahjustust ja teisi vanusega seotud põletikke ning oksüdatiivset stressi.

5. Vähktõve ennetamine ja ravi

Kogu keha krüoteraapia võib vähendada põletikku, seega on võimalik, et langeb ka vähi tekkimise risk.

Siiani ei ole tõendeid, et krüokabiin võib ravida vähki pärast haiguse arenemist. Kuid meditsiiniline krüoteraapia on teatud vähivormide puhul juba väljakujunenud ravi.

Arst võib kasutada külmaravi vähirakkude külmutamiseks nahal või emakakaelal ja samuti ka teistsuguste kasvajate eemaldamiseks.

6. Ärevuse ja depressiooni vähendamine

Uuringutulemused, mille kohaselt vähendab krüokabiini kasutamine põletikku, viitavad sellele, et külmaseanss võib ravida ka põletikuga seotud vaimse tervise seisundeid. Seda väidet toetavad ka mõned esialgsed krüoteraapia ja vaimse tervise kohta tehtud uuringud.

2008. aastal läbi viidud uuring näitas, et kolmandikul depressiooni või ärevuse all kannatavatel inimestel vähenesid sümptomid vähemalt 50% võrra.

See oli tunduvalt edukam tulemus kui nende inimeste puhul, kes krüoteraapiat ei läbinud.

7. Ekseemi sümptomite parandamine

Krooniline põletikuline nahahaigus, mida nimetatakse ekseemiks, võib põhjustada tugevalt sügelevat ja kuiva nahka.

2008. aastal viidi läbi uuring ekseemiga inimeste seas. Uuringus osalejad lõpetasid ekseemiravimite kasutamise, pärast mida nad proovisid krüokabiini. Paljud neist nägid ekseemisümptomite paranemist.

8. Migreeni peavalude ravimine

Paikne krüoteraapia, mis keskendub kaelale, võib aidata vältida migreenivalusid.

  1. aasta uuringus katsetasid teadlased migreeni põdevate inimeste kaelal krüoteraapiat. Ravi leevendas, kuid ei kõrvaldanud nende valu.

Kokkuvõtteks

Tõendid näitavad, et krüoteraapia aitab kaasa mitmesuguste probleemide lahendamisele, näiteks naha vananemise aeglustamisele või peatamisele, rasvapõletusele, krooniliste haiguste ennetamisele jms.

Broneeri aeg krüoteraapiasse veebis Recoveryclinic.ee.